תביעה נגד עורך דין

אנשים וגופים רבים משתמשים בשירותי עורכי דין. למעשה, אין כמעט אחד שלא זקוק מתי שהוא לשירותיהם של עורכי הדין. הם ניתנים בעת רכישת או מכירת נכס, בקיום צוואות, בייעוץ ובייצוג בגין תביעות בתחומים שונים ועוד כהנה וכהנה. עורכי דין מתמחים לרוב בנישות שונות ויש כאלו שמתמקדים במספר כאלו. כל מי שזקוק לשירותי עורך דין בוחר, לרוב, עורך דין המכיר היטב את הנושא לגביו יש צורך בייעוץ או בייצוג. לרוב, עורכי הדין מבצעים עבודתם ללא דופי וכאשר הטיפול בתיק המדובר מסתיים אז כל צד הולך לדרכו.

פיצוי כספי

אלא, שקיימים מקרים בהם טוען הלקוח כי נגרם לו נזק בגלל טיפול כושל ולא מוצלח של עורך דין. לכל לקוח יש אפשרות להגיש תביעה נגד עורך דין. במרבית המקרים, מדובר על פיצוי כספי אשר מוערך על ידי התובע או על ידי שמאים ובעלי מקצוע המתמחים בכך. על מנת להגיש תביעה נגד עורך דין יש צורך בקבלת ייעוץ מעורכי דין שמתמצאים בתחום. יש מידה רבה של בעייתיות בתביעה כזאת וכדאי לברר קודם התחלת התהליך אם כדאי בכלל להגישה. אין זה אומר שאי אפשר להגיש תביעה. ההיפך הוא הנכון. אבל לא כל תביעה תתקבל וייעוץ מקדים יכול למנוע בזבוז זמן מיותר, עגמת נפש והוצאות כספיות מיותרות.

תלונות לגורמים שונים

עורך דין, כמו לכל בעל מקצוע אחר, יכול לטעות. הבסיס לטענות על רשלנות מקצועית הוא שעורך הדין ביצע טעות קיצונית שעורך דין סביר לא היה טועה בה. במידה ועורך הדין גם בצע עבירה פלילית הרי שיש אפשרות להגיש תלונה במשטרה. ואז הטענות מולו יתבררו גם בהליך הפלילי וגם האזרחי. בתי משפט הם אלו שדנים בתביעות מול עורכי דין. ניתן להגיש תלונה גם בלשכת עורכי הדין וגם אצל היועץ המשפטי של הממשלה. במקומות אלו יבררו אם עורך הדין חרג מסמכותו והפר חובותיו על פי החוק ופסיקת בתי המשפט והדין המשמעתי.

שירות שמבוסס על אימון

צריך לזכור, כי מקצוע עריכת הדין הינו מקצוע אימון וחובת כל עורך דין היא לייצג נאמנה את לקוחו. הוא צריך ללמוד היטב את התיק ולהתכונן כיאות לדיונים בבית משפט. במקרים של עסקות מקרקעין הוא חייב להכיר את שיטות המיסוי ולייעץ ללקוחו טרם ובעת ביצוע העסקאות. הוא חייב לשמור על חיסיון המידע כלפי לקוחו ולשמור בנאמנות נכסים ומסמכים שהופקדו בידיו. כל התנהלות שאיננה נעשית על פי כללים אלו ואחרים הכרחיים,  צריכה להתברר באופן מקצועי תוך הבאת מסמכים וחוות דעת מקצועיות המוכיחות זאת. כך יהיה ניתן להגדיל את סיכויי הזכייה. יחד עם זאת, תביעה קנטרנית מול עורך דין לא תתקבל בעין יפה בבתי משפט ואצל בוררים שמונו לדון בתביעות כאלו. במקרים כאלו, התביעה תידחה על הסף ומגישה עלול להינזק. ייעוץ וייצוג מקצועי ישפר סיכויי התביעה.

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדין
שתפו בווצאפ
עו"ד רובין

עו"ד רובין

נשמח לתת לכם שירות בעברית ובאנגלית. מעל 40 שנות ניסיון בעריכת דין. לייעוץ משפטי, חייגו: 02-563-77-68

מאמרים נוספים בתחום המשפטי