חוק סיעוד ביטוח לאומי

מבוגרים וקשישים רבים, גם בגלל מחלות שונות וגם בגלל הזקנה, מתקשים לנהל משק בית בריא ותקין. הגיל מביא עמו דברים טובים רבים אך גם קושי בהבנת דברים רבים, קושי פיזי אפילו בפעולות פשוטות כמו קניות בסופר, ניקיון הבית ואפילו רחצה ושמירה על היגיינה. בישראל ישנו חוק סיעוד שבו ביטוח לאומי מקצה קצבאות ודואג לאוכלוסייה זו. ישנם תנאים ברורים לזכאים לחוק וישנו תהליך שצריך לעבור כדי לבדוק האם אבא, אימא, סבא או סבתא זכאים להשתמש בחוק הסיעוד כדי לעזור להם בשגרת היום.

אז מי זכאי לחוק סיעוד ביטוח לאומי?

  • אדם שהגיע לגיל פרישה ועד גיל 90 רשאי להגיש בקשה לגמלת סיעוד. אדם שעוד לא הגיע לגיל פרישה צריך להגיש בקשה לביטוח לאומי שנקראת "בקשה לשירותים מיוחדים".
  • לאחר הגשת הבקשה תגיע אחות לבית המבקש ותבחן את התפקוד שלו והנזקקות שלו לגמלת הסיעוד.
  • תוך חודש וחצי מיום הבקשה לכל המאוחר תוגש תשובה האם הבקשה אושרה או לא.
  • במידה והבקשה נדחתה, יוכל המבקש לערער. במידה והבקשה אושרה, או שהיא נדחיתה אך הערעור התקבל, תיבנה תכנית טיפול.
  • תכנית הטיפול יכולה להיות השתתפות בקניית מוצרים, מימון עובד זר שיגיע לבית הקשיש או החולה ויעזור לו, מטפל ישראלי שיעזור במשק הבית, הצטרפות לקהילה תומכת כלשהי או השתלבות במרכז יום לקשיש.

חוק סיעוד תלוי בגורמים שונים

חוק הסיעוד תלוי לא רק בגורמים שמלווים את תהליך הבקשה אלא גם בקריטריונים שונים כמו הכנסות. במידה ותקרת ההכנסות עברה את הרף שמציב הביטוח הלאומי, יהיה רשאי הביטוח הלאומי להעניק אך ורק מחצית מסכום הקצבה. ישנה התייחסות גם להכנסה של בן או בת הזוג. עם זאת חשוב לציין: חוק סיעוד ביטוח לאומי אינו מיועד אך ורק למעוטי יכולת. הקצבה תלויה בנוסף בקצבאות אחרות שמקבל המטופל או הקשיש כמו קצבה ממשרד הביטחון, קצבת שירותים מיוחדים וכולה.

ומה קורה אחרי גיל 90?

לאחר גיל 90 תחל האפשרות האם לבצע הערכה תפקודית מחדש על ידי רופא מומחה בגריאטריה במקום מבחן תלות. מבחן תלות הוא המבחן שעובר המטופל או הקשיש בהגעת אח או אחות אל ביתו כדי לבחון את הממצאים.

סעיפים מיוחדים בחוק הסיעוד

במידה וקיים קשיש שהוא קשיש בודד, זאת אומרת גר לבד, או עם בן זוג שזכאי לגמלת סיעוד עצמו, ילד נכה ועוד) ויש לו תעודת עיוור או אישור מרופא אשר מעיד על נכותו כעיוור, זכאי אוטומטית לגמלת סיעוד בשיעור 9.75 ללא הרכת תלות. חשוב לציין שכן יהיה עליו להגיש בקשה לביטוח לאומי אך לא לעבור את מבחן התלות.

ומה עם סיעוד זמני?

אנשים שזקוקים לסיעוד זמני בעקבות ביקור בבית חולים, למשל בעקבות שבר ביד או ברגל שמונע מהם לתפקד לבד כרגיל, יוכלו להגיש בקשה לגמלת סיעוד קצר מועד.  תתווסף הערכה רפואית של רופא לטופס הבקשה וכך הביטוח הלאומי יוכל לקבוע אם מדובר בגמלת קצרת מועד או את שיעור העזרה שתינתן.

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדין
שתפו בווצאפ
עו"ד רובין

עו"ד רובין

נשמח לתת לכם שירות בעברית ובאנגלית. מעל 36 שנות ניסיון בעריכת דין. לייעוץ משפטי, חייגו: 02-563-77-68

מאמרים נוספים בתחום המשפטי